Górnicza Wioska - Piła - BUKO

Wieś tematyczna

Górnicy po 120 latach ponownie w Pile

W miniony weekend - 27-28 października - do wioski tematycznej Górnicza Wioska w Pile przybyli dwaj górnicy. Mowa oczywiście o drewnianych rzeźbach, które stanęły przy głównej drodze w Pile. Ponad 2,5 metrowe rzeźby wykonane przez uznanego rzeźbiarza i artystę ludowego Zygmunta Kędzierskiego przedstawiają starych górników, którzy 120 lat temu wydobywali węgiel z podziemnej kopalni węgla brunatnego `BUKO`.

Rzeźby będą witać mieszkańców, turystów i gości odwiedzających naszą piękną wioskę oraz przypominać o jej historii związanej z wydobywaniem węgla. Figury powstały dzięki pozyskanym przez Stowarzyszenie BUKO środkom finansowym w ramach dwóch projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich LEADER oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach wspomnianych projektów planowane są również inne działania upiększające i rozwijające turystycznie naszą wieś o których będziemy informować na bieżąco.

Bardzo serdecznie dziękujemy mieszkańcom Piły i Gostycyna, którzy pomogli w montażu rzeźb oraz Zarządowi Dróg Powiatowych w Tucholi za wyrażenie zgody na lokalizację rzeźb przy drodze w Pile.

© Stowrzyszenie BUKO
Piła, ul. Świerkowa 5, 89-520 Gostycyn
tel. 602 61 74 79
e-mail: buko@las.pl
projekt: papio.pl