Górnicza Wioska - Piła - BUKO

Oferta turystyczna województwa

Górnicza Wioska w Konstelacji Dobrych Miejsc

Miło nam poinformować, że Górnicza Wioska stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych województwa kujawsko-pomorskiego.

Górnicza Wioska w Konstelacji Dobrych Miejsc Województwa Kujawsko-Pomorskiego! Staliśmy się jednym z podstawowych elementów oferty turystycznej naszego województwa - dziękujemy za wyróżnienie i... działamy dalej :).

Więcej na stronie województwa kujawsko-pomorskiego: http://kujawsko-pomorskie.travel/pl/aktualnosci/zaskakujace-bory

Brunatny skarb

Górnicza Wioska powstała na bazie niesamowitej historii, która `wyłoniła się` nieoczekiwanie, dosłownie i w przenośni, spod ziemi. Grupa mieszkańców małej miejscowości Piła Młyn w gminie Gostycyn w Borach Tucholskich założyła Stowarzyszenie `BUKO` i rozpoczęła badanie archeologiczne starych betonowych pozostałości nieokreślonych budynków, które znajdowały się w pobliskim lesie. Po pozyskaniu dokumentów z archiwów niemieckich i polskich okazało się, że w latach 1850 - 1939 na terenie wioski funkcjonowało 5 podziemnych kopalń węgla brunatnego. Jak się później okazało badane przez mieszkańców i archeologów pozostałości stanowiły zabudowę techniczną jedynych w Polsce północnej podziemnych kopalń węgla brunatnego, które eksploatowały pokłady węgla do głębokości 50 m za pomocą szybów, sztolni i upadowych (wyrobisk korytarzowych). Na ich bazie rozpoczęto rekonstrukcję zabytku oraz udostępnianie go turystom. I w ten właśnie sposób powstała Górnicza Wioska.

Można tu przeżyć smak przygody i spotkać się z tajemniczym duchem kopalni. Kto odważny - może poszukać skarbu górnika Wilhelma Krügera. Kto łasy na smakołyki - zasmakuje w lokalnej kuchni przypominającej smaki i zapachy dzieciństwa. Poznamy kowala, który zapozna nas ze swoim fachem i pokaże jak własnoręcznie wykonać biżuterię starymi tradycyjnymi metodami. W Górniczej Wiosce pobawimy się na XIX - wiecznym placu zabaw i skorzystamy z wielu innych atrakcji dla całej rodziny!

© Stowrzyszenie BUKO
Piła, ul. Świerkowa 5, 89-520 Gostycyn
tel. 602 61 74 79
e-mail: buko@las.pl
projekt: papio.pl