Górnicza Wioska - Piła - BUKO

Badania archeologiczne

Rozpoczynamy badania grodziska Burchat

Grodzisko datowane jest na XII/XIII wiek i jest uznawane za kolebkę miejscowości Gostycyn.

Rozpoczęliśmy badania archeologiczne grodziska Burchat w Gostycynie. Grodzisko datowane jest na XII/XIII wiek i jest uznawane za kolebkę miejscowości Gostycyn. Znajduje się w centrum wsi Gostycyn i aż wstyd przyznać ale ostatni raz było bardzo ogólnie badane w roku 1968 przez Gerarda Wilke - wykonanie jednego wykopu archeologicznego.

Dzięki staraniu członków Stowarzyszenia BUKO, właściciela gruntu p. Tomasza Gryndy, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu oraz zespołu archeologów i konserwatorów zabytków z bydgoskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków możliwe jest przeprowadzenie pierwszego etapu badań grodziska. Założyliśmy już dwa wykopy archeologiczne w ramach których poszukujemy lokalizacji osady tzw. podgrodzia (początki osadnictwa miejscowości Gostycyn) oraz struktury umocnień samego Burchatu (fosa). Prace trwają. Jeśli jesteście zainteresowani odkryciami i prowadzonymi badaniami to zapraszamy na BURCHAT w godzinach od 9.00 do 15.00. Archeolodzy chętnie opowiedzą Wam o prowadzonych pracach i dokonanych odkryciach. Szczególnie serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z lokalnych szkół, aby w pierwszym tygodniu roku szkolnego odwiedziły stanowisko archeologiczne w Gostycynie i zobaczyły oraz posłuchały w jaki sposób odkrywa się lokalna historię i przeszłość. Jeśli jesteście zainteresowani wizytą i spotkaniem z archeologami to prosimy o kontakt: tel. 602617479, 664778810 lub buko@las.pl. Zapraszamy. O postępach w prowadzonych pracach informować będziemy na bieżąco.

Działanie realizowane w ramach operacji `Badania archeologiczne i promocja średniowiecznego grodziska w miejscowości Gostycyn` dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 działanie LEADER.

© Stowrzyszenie BUKO
Piła, ul. Świerkowa 5, 89-520 Gostycyn
tel. 602 61 74 79
e-mail: buko@las.pl
projekt: papio.pl