Górnicza Wioska - Piła - BUKO

Wioska tematyczna

Oficjalne otwarcie kapliczki

25 kwietnia 2014 odbyła się uroczystość otwarcia kapliczki w Pile

25 kwietnia 2014 roku w miejscowości Piła-Młyn odbyło się uroczyste otwarcie kapliczki Matki Bożej upamiętniającej powstanie miejscowości Piła-Młyn i związanej z przekazywaną z pokolenia na pokolenie legendą o pilskim młynarzu.

W trakcie spotkania przedstawiliśmy historię miejscowości Piła-Młyn, która powstała wraz z uruchomieniem w drugiej połowie XIV wieku wodnego młyna na rzece Szumionce przepływającej przez miejscowość i wpadającej do rzeki Brda w miejscu lokalizacji kapliczki. Od samego początku miejscowość związana była z historią młyna. Od XIV wieku Piła-Młyn `młynarstwem stała`. W XIX wieku przy młynie wybudowano tartak oraz cegielnię, a w XX wieku po odkryciu pokładów węgla brunatnego równiez kopalnię Alksandra, która dostarczała opału pod kotły parowe napędzające urządzenia murowanego już pilskiego młyna. W trakcie uroczystości przedstawiliśmy również legendę o pilskim młynarzu, dokonaliśmy oficjalnego przecięcia wstęgi, uroczystego poświęcenia kapliczki oraz spędziliśmy miłe chwile w trakcie poczęstunku kawowego rozkoszując się atmosferą miejsca i wsłuchując w dźwięki ludowych piosenek wykonywanych przez naszych przyjaciół z zespołu ludowego `Bysławskie Frantówki`.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wszyscy zgromadzeni mieszkańcy i goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie dla potomnych.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Poseł na Sejm RP Jarosław Katulski, Przewodniczący Rady Powiatu Michał Mróz, Wójt Gminy Cekcyn Jacek Brygman, radni gminy Gostycyn i Cekcyn, Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuchola, Leśniczy Leśnictwa Świt, ksiądz Kapelan i Siostry Klasztoru Sióstr Miłosierdzia Bożego w Bysławku, Prezes LGD `Bory Tucholskie` Magda Kurpinowicz, licznie zgromadzeni mieszkańcy i miłośnicy Piły-Młyn.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy własną pracą i uczestnictwem w spotkaniu przyczynili się do upamiętnienia miejsca powstania miejscowości Piła-Młyn.

Projekt `Urządzenie miejsca pamięci w miejscowości Piła-Młyn poprzez remont, oznakowanie i zagospodarowanie terenu wokół kapliczki z figurą jako miejsca upamiętniającego historyczne wydarzenie powstania wsi oraz organizacja uroczystości otwarcia kapliczki` zrealizowany został przez Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą `BUKO` i dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich LEADER `Małe projekty` dystrybuowanych przez Lokalną Grupę Działania `Bory Tucholskie`.

Foto: Paweł Zaremba, reporter-24.pl

© Stowrzyszenie BUKO
Piła, ul. Świerkowa 5, 89-520 Gostycyn
tel. 602 61 74 79
e-mail: buko@las.pl
projekt: papio.pl